کلنگ آغاز عملیات اجرایی فاز اول سایت «چهارباغ» تا پایان مرداد به زمین می خورد.

28d05f26-1129-4e04-828b-ddc7347b62a2

آقای مهندس علی محمد مختاری در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت با اشاره به همکاری شهرداری تهران و مجموعه مصلی به منظور بهره برداری از سایت چهار باغ که در بخش شمالی این مجموعه و بین بزرگراه رسالت و شهید همت قرار دارد، اظهار کرد: در طراحی مجموعه چهارباغ انسجام این بافت با سایر بخش ها مدنظر است و سعی شد حتی الامکان بهره گیری کامل از توپوگرافی منطقه در سایت اتفاق بیفتد و حداکثر زمین به فضای سبز اختصاص پیدا کند و در عین حال احداث بنا در حد ضرورت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مساحت این سایت حدود 45 هکتار است، افزود: 15 هکتار از این مساحت متعلق به باغ ایمان، 10 هکتار متعلق به باغ آفرینش، 6 هکتار متعلق به باغ دانش و 12 هکتار متعلق به باغ بهشت است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرتهران با اشاره به موقعیت جغرافیایی سایت چهارباغ اضافه کرد: این سایت در محدوه منطقه 3 (بین بزرگراه همت و رسالت) و در شمال مصلی بزرگ تهران واقع شده است. اراضی مذکور متعلق به مجموعه مصلی بزرگ تهران است و شهرداری تهران با همکاری و هماهنگی مجموعه مصلی سایت چهار باغ را به منظور استفاده شهروندان و نمازگزاران به بهره برداری خواهد رساند.

وی با بیان اینکه کلنگ فاز اول این پروژه تا پایان ماه جاری به زمین می خورد، افزود: تلاش می کنیم باغ بهشت نیز که متعلق به این مجموعه است را حداکثر ظرف یک سال به بهره برداری برسانیم.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به اصول حاکم بر طراحی چهار باغ اضافه کرد: ضمن حفظ اصول ایرانی- اسلامی معماری در عین نوآوری و ابتکار، از معارف قرآن کریم و سایر متون دینی معتبر در طراحی این سایت استفاده می کنیم.

مختاری با اشاره به گونه هایی که قرار است در طراحی این سایت مورد استفاده قرار گیرد، اضافه کرد: گونه های بومی، مقاوم به کم آبی، ماندگار و سازگار با شرایط اقلیمی شهر تهران برای کاشت در این سایت مدنظر قرار گرفته شده است. خوشبختانه بوستان های در دست احداث، فاقد چمن هستند و به جای آن از گونه های پوششی درخت و درختچه استفاده می کنیم. شهر تهران به این گونه های بومی و سازگار نیازمند است و البته این مهم است که علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب راندمان تولید اکسیژن را نیز در شهر تهران بالا ببریم.

به گزارش شهرنوشت، شهرداری تهران در ماه های گذشته با بسیاری از ارگان ها برای واگذاری زمین و تبدیل آن به فضای سبز وارد رایزنی شد که در نهایت باغ هایی چون عبقری برای این منظور در اختیار مدیریت شهری تهران قرار گرفت. هم چنین، شهرداری با وزارت جهاد کشاورزی برای واگذاری مدیریت پارک جنگلی سرخه حصار وارد مذاکره شد و قرار است در روزهای آینده تفاهم نامه ای در این زمینه منعقد شود. در راستای همین رویکرد، شهرداری با همکاری مجموعه مصلی قرار است، ساماندهی سایت چهارباغ را به سرانجام برساند. 

دیدگاهتان را بنویسید